Personal Care and Cosmetics

Партнери


 

GlaxoSmithКline е британско – американска научно истражувачка фармацевтска компанија. Таа е втора по големина во фармацевтската светска индустрија со околу 7% дел од пазарот, со над 110.000 вработени, во повеќе од 160 држави во светот и производствени центри во целиот свет.
Големото искуство, исклучителниот професионализам и големината на компанијата се фактори кои придонесуваат компанијата да има реномирано и големо портфолио на високо квалитетни производи .

ГСК има 3 глобални бизниси кои ги истражуваат, развиваат и произведуваат иновативни фармацевтски лекови, вакцини и производи за здравствена заштита на потрошувачите. Нашата цел е да бидеме една од најиновативните, најефикасните и најдоверливи здравствени компании во светот. Нашите вредности и очекувања се срцето на се што правиме и помагаме да ја дефинираме нашата култура – така што заедно ќе можеме да доставиме извонредни работи за нашите пациенти и потрошувачи и ќе го направиме GSK брилијантното место за работа.
Нашите вредности се фокусот на пациентот, транспарентноста, почитувањето и интегритетот.
Нашите очекувања се Храброст, отчетност, постојан развој и тимска работа.

 
 

Во 1995 година е основана компанијата “Solvex Cosmetic Products” Ltd. во Пловдив кога е и создаден првиот производ – серија на бои на коса “Magic Woman”. Компанијата има за цел да работи во одредена област на компетентност – создавање, производство и трговија со сопствени козметички производи. Следните 19 години поминале во континуирано проширување на компанијата, растечката разновидност на производи и нивниот растечки успех дома и во повеќе од 40 земји ширум светот.
Компанијата има своја широка производна база (лабораториски, индустриски згради и магацини), сите опремени со најсовремена техничка опрема. Сите производи на Solvex се креирани од високо квалификувани експерти за научна лабораторија во Светските стандарди и здравствено законодавство во Бугарија и се клинички и дерматолошки тестирани во Универзитетската болница “Св. Георге”.
Соработуваат со некои од светските најголеми лаборатории, како што се Седерма-Франција, Пентафарм-Швајцарија, Мане-Франција, Жан Нил-Франција, Cognis-Германија, Симирес-Германија и многу други, во создавањето на нови производни формули, со што се стекнува дополнителна доверба дека производите ќе бидат ценети и ќе ги задоволат дури и клиентите со највисоки барања и класичен вкус.

 
 

Успешна приказна која започна со големи соништа на мала работилница во 1927 година во Ерзурум …
Основачот на Евјап, Мехмет Рифат Евјап, е најголемиот производител на квалитетни производи, почнувајќи со еден од најприродните симболи за хигиена; сапунот. Денес, во рамките на тој основен принцип; производите произведени со најнова технологија се погодни за секого. Со линиите производи како сапуни, гелови за туширање, шампони, производи за бричење, креми за нега на кожа, миризлива козметика, детски пелени и пасти за заби, Евјап стана незаменлив дел од животот.
EVYAP врши голем дел од извозот на производи од сапун и лична нега во 100 земји а има производство во 3 различни земји.
Со повеќе од 3.000 вработени, Евјап е една од првите 100 корпорации во Турција a врши и “договорено производство” за водечки светски брендови.

 
 

Пирамида 72 е основана во 1993 година во Шабац. Започнавме како семеен бизнис, воден од идејата и желбата да им обезбедиме на нашите корисници лични хигиенски производи и козметика кои се користат секојдневно, што според нивниот квалитет и цена најдобро ќе ги задоволат нивните потреби.
Формулата за долготрајна доверба и задоволство на нашите потрошувачи е во непроменетиот квалитет и вредности, следејќи ги најновите трендови на пазарот и технологијата и градење чесни односи со потрошувачите.

 
 

Основана е во 1986 година под името Burda Ticaret, Burda Bebek A.Ş, со тоа компанијата има над триесет години историја во производство на висококвалитетни производи за мајки и бебиња.
Burda Bebek како компанија е горда на тоа дека се лидери во оваа индустрија и ветуваат дека ќе бидат искрени, транспарентни и да комуницираат со нивните клиенти, кои се наши клиенти како нивен генерален застапник за територија на Р.Македонија.

 
 

SEPTONA S.A е основана во 1975 година и е грчка компанија. Во денешно време е препознатлива како еден од водечките производители на производи за лична хигиена.

SEPTONA извезува во повеќе од 70 земји во светот, уживајќи силна позиција на пазарот и во Грција. Континуираното инвестирање во нови технологии, во комбинација со софистициран систем за контрола на квалитетот во секој процес на производство, обезбедува производи за лична хигиена со висок квалитет.
Целото портфолио на производи се развива со една заедничка цел, да се обезбеди најдобро искуство во секоја нивна апликација.
Така, SEPTONA денес е синоним за КВАЛИТЕТ, ЧИСТА и ПРИРОДНОСТ во личната хигиена на потрошувачите ширум светот. SEPTONA вработува 510 лица и поседува 5 високо модерни производствени погони во ЕУ, четири во Грција, кои имаат вертикален процес на производство на сите нејзини производи од памук.
Фабриките на SEPTONA S.A успешно се оценети за сертифицирање од IFS-HPS за производи за лична хигиена.
SEPTONA S.A е единствената компанија во Грција која е сертифицирана за високо ниво на квалитет на производ, производствени процеси и производствени капацитети.

 
 

Брендови


 
 

Aquafresh е еден од најголемите светски брендови за орална нега за масова употреба.
Единствената црвена,бела и сина-шарена паста за заби го прави производот визуелно карактеристичен, но исто така ги потенцира тројните придобивки од силни заби,здрави непца и свеж здив,заштита на целата усна празнина.

 
 

SENSODYNE – пастите за заби се препорачани од Стоматолозите во целиот свет,специјално формулирани за чувствителни заби.Обезбедува докажано ослободување од чувството предизвикано од чувствителни заби и обезбедува долготрајна заштита од чувствителност.Доколку сте изложени на ваков ризик од чувствителни заби, користејќи ја Сенсодин пастата за заби може да направи голема разлика за Вашиот секојдневен живот и за Вашето целокупно орално здравје.

 
 

PARODONTAX – пастите за заби со својата формула помагаат во запирање и спречување на крварењето на непцата.Со двапати дневно четкање со Пародонтакс пастите за заби, клинички е докажано намалување на создавање на плак бактерија која што е главна причина за крварење на непцата.

 
 

COREGA – производите ја подобруваат удобноста кај луѓето кои што носат протетски изработки.
Палетата производи на Корега им помага на корисниците на протези да немаат грижа за своите протези.Корега ниско абразивните средства за чистење се специјално формулирани за да ги одржуваат протезите чисти и свежи и помагаат на носителите на протези во секојдневното одржување на оралната хигиена.Корега фикс кремите се оние кои обезбедуваат фиксирање на протезите, што придонесува до многу голем конфор во секојдневниот живот на корисникот на протетска изработка.

 
 

Elea hair постојана крем боја на коса со професионална формула за совршена БОЈА и нега, специјално развиени од фризери за домашна употреба.
Перманентна крем боја на коса “ELEA Professional COLOR & CARE”:
Совршена, професионална нијанса на бојата и покриеност на 100% сива коса. Кремаста формула со масло од семе од грозје за заситена, рамномерно распоредена боја од корените до врвовите на косата која што лесно се нанесува.
Професионална CARE – интензивна боја за нега на коса со посебно до дадени состојки CARE Complex – масла од бадем, авокадо и јојоба, кои во комбинација со масло од грозје ја прават косата мека и убава.

 
 

ММ Beauty понежна формула за косата, до 30% помала содржина на оксидирачки агенси за здрава коса со заситена, богата и долготрајна боја.
• Заштитен фито комплекс на бреза, грмоза, камилица и невен – го смирува и го храни скалпот за максимална заштита на косата за време на боење.
• 1-минутна маска за обоена коса со мед и ѓумбир – ја храни косата до коренот, формира “облога од мед” која ја обвива косата и ја зголемува нејзината еластичност.

 
 

ММ Luxe перманентна крем боја на коса со професионална формула за совршена нијанса и нега, специјално развиена од фризери.
Новата Miss Magic Luxe Colors нуди максимална покриеност на бела коса, издржливи бои и нежна нега. Нејзината избалансирана формула, во комбинација со скапоцените масла на Арган, Авокадо и Бадем, е специјално развиена за совршено пробивање при боењето пигменти во косата. Маслото од Argan дејствува како “додаток во исхраната” – ја храни сувата и оштетена коса, ја враќа својата природна мекост и сјај. Екстрактот од коприва, витаминот Ф и кератинот и даваат волумен и еластичност на косата.

 
 

Trend color eдинствена боја за коса што обезбедува дури и заситени бои и совршено покривање на белите влакна.Нејзината нежна и богата формула со екстракт од коприва и витамини, ја прави косата мека, витална и сјајна .

 
 

Elea depil – Со користење на кремот за отстранување на влакна на тело “Elea” ќе се ослободите од сите несакани влакна на брз, лесен и безболен начин и ќе бидете целосно задоволни од долготрајните резултати.
Деликатната формула на кремата за депилирање е наменета за брзо и безболно отстранување на сите несакани влакна на телото. Особено погодна за бикини. Збогатена со навлажнувачки и смирувачки состојки, екстракт од камилица и екстракт од гераниум, оваа крема за отстранување на влакна ја омекнува кожата и обезбедува антиинфламаторно дејство. Крем-балсамот по депилација со мирис на киви и цитрус ја смирува деликатната кожа и ја успорува регенерацијата на косата.
Лентите за отстранување на влакна на тело ELEA – нудат брз, лесен и ефикасен начин за отстранување на несаканите влакна на телото.
Тие овозможуваат депилација дури и на пократки влакна, обезбедуваат долготраен ефект (до 4 недели) и ја оставаат кожата мека и мазна со пријатен свеж мирис.

 
 

Arko,во своето портфолио содржи широка палета на производи за бричење, нега и лична хигиена.Кога станува збор за бричењето секогаш се следат светските трендови за да се одговори на барањето на најкомплексните потрошувачи.Покрај пените, кремите како и берберскиот сапун за бричење тука спаѓаат и лосионите за после бричење како и универзалната крема Арко нем Класик која е наменета за нега на лице, раце како и тело.

 
 

Evy baby
Единствена пелена со крем одобрена од турското детско дерматолошко друштво и од мајките!
Со комбинирање на своето искуство и технологија, Евјап ги собра сите карактеристики што се очекуваат од една пелена во пелените Evy Baby. Како резултат на континуираните студии за истражување и развој, производите на Evy Baby сега се сегментираат со нивните пакети и ги дефинираат функциите на производот според потребите на бебињата и во согласност со динамиката на пазарот. 
Кај пелените за новороденчиња вклучени во сегментот “Ново бебе” со жолт пакет, употребата на хемиски бои е избегната поради осетливите кожи на новородените бебиња.
Портфолиото на овој бренд ги содржи и Eви бејби влажните марамици.
Во истражувањата спроведени низ целиот свет во врска со пелени, се открива дека сигурноста е многу важен фактор за избор на производи и брендови за мајките за нивните деца. Затоа, со цел да се добие довербата на мајката за пелени Еви Бебе, беше спроведена заедничка студија со турското детско дерматолошко друштво. Во оваа студија TPDS ги тестирал Еви Бебе пелените во универзитетските болници и дал максимални оценки за нив.

 
 

Аromel – во своето портфолио содржи козметички производи за нега на тело.Тоалетните води Правејси и Емоушн спаѓаат во овој бренд како и дезодорансите Emotion, Privacy, Blade.

 
 

Duru e широка палета на производи за лична хигиена како што се шампони, туш гелови, сапуни-единечни и сет, течни сапуни, Дуру колонска вода како и женски сет производи!

 
 

Fax содржи производи наменети за лична хигиена. Тврди сапуни, течни како и антибактериски сапуни наменети за отстанување на бактериите од површината на кожата.

 
 

FRESH – Салфетите имаат цврста и силна текстура, но се меки и нежни при допир со кожата. Тие се вредна помош во секоја ситуација во домаќинството. Ќе бидат совршени за вашите свечени вечери, прослави, како и за секој семеен ручек или подготовка на закуски. Тие се произведуваат во различни видови, бои и шаблони – монохроматски, за секојдневна употреба, со интересни мотиви, со дискретни и елегантни обрасци, во пакети за мали или големи гости, како и во еден, два или три слоја.

 
 

Wee baby e бренд со преку 400 различни производи , во преку 30,000 продавници на територијата на Р.Турција.
– Бренд кој секогаш работи во согласност со Европските Стандарди за квалитет.
– Бренд кој претставува маркет лидер во Р.Турција.
– Прв бренд во Р.Турција со сите европски сертификати признаен на светско ниво.
– Визијата на Wee Baby?
– Како водечки бренд во Турција, освен надградувањето на нивниот домашен успех, даваат голем фокус со извоз на локации во Европа, Блискиот Исток, Централна Азија и Африка, со што Wee Baby се поставува себеси како светски меѓународен бренд.
Користејќи најнова технологија, ја направивме нашата мисија да создаваме побезбедни, посигурни и тренди производи.
И последно, но не и најмалку важно, Wee Baby ги цени потрошувачите!
Wee Baby секогаш се обидува да развие нови производи, што ги прави подобри за нас како потрошувачи.

 
 

Производите од брендот Септона на нашиот пазар се присутни со две категории: памучни производи за лична нега на целото семејство и антибактериски влажни марамчиња за секојдневна употреба.

Памучните производи се изработени од 100% висококвалитетен памук и се хипоалергенски,микробиолошки и дерматолошки тестирани за што поседуваат сертификати од сите релевантни европски институции.

Антисептичките средства за дезинфекција на рацете SEPTONA со етил алкохол 63% и мирис на зелено јаболко,лимон или портокал ги елиминираат 99,9% од микробите коишто доаѓаат во контакт со нашата кожа. Тие се идеално решение за дезинфекција на рацете во секоја пригода: во канцеларија, во автомобил, кога патувате. Антисептички марамчиња за дезинфекција на рацете се регистрирани и одобрени од американската ФДА.