Електро и непрехрамбена

Партнери


OSRAM, со седиште во Минхен, е водечка глобална високотехнолошка компанија со историја која датира уште повеќе од 110 години. Првенствено фокусирани на технологии базирани на полупроводници, нашите производи се користат во многу различни апликации кои се движат од виртуелната реалност до автономно возење и од паметни телефони до мрежни, интелигентни решенија за осветлување во зградите и градовите. Во автомобилското осветлување компанијата е глобален лидер. Нашиот идентитет е обликуван со долга традиција на иновации во полето на технологијата на осветлување. Дали се работи за ласерско светло за автомобили, зголемена безбедност благодарение на препознавањето на ирис или пак интелигентно поврзано осветлување,ние ја обликуваме иднината со сите видови решенија во областите на видлива и невидлива светлина. OSRAM ги користи бесконечните можности на светлината за да го подобри квалитетот на животот на поединците и заедниците. Иновациите на OSRAM ќе им овозможат на луѓето ширум светот не само да видат подобро, туку и да комуницираат, да патуваат, да работат и да живеат подобро.

Се започна пред 100 години. Panasonic е основана во 1918 година од Коносуке Мацушита. Историјата на Panasonic започнува од мислата: “Сакаме да користиме светла и апарати во исто време”. И сега, нашиот принцип на додавање малку повеќе осветленост во нашите животи останува непроменет. Како што влегуваме во нашиот втор век постоење, ние сме подготвени. 100-годишнината на Panasonic е зад нас. За да одговориме на променливите времиња, ние продолжуваме да ги развиваме производите на иднината ширум светот, секогаш негувајќи ги принципите што ни ги определи основачот пред еден век. Panasonic има фабрики во Белгија (Tessenderlo) и Полска (Gniezno), кои произведуваат повеќе од една милијарда батерии секоја година, почнувајќи од создавањето на батеријата, до етикетирање на готови производи, пакување и автоматска палетизација. Овие две фабрики гарантираат:
– Локална флексибилност и кратки рокови на испорака,
– Производи во согласност со стандардите на ЕУ за квалитет и заштита на животната средина.
– Ефикасна дистрибуција низ цела Европа
Со европски дистрибутивен центар во Белгија и центар за Источна Европа во Полска, Panasonic обезбедува:
– Целосна европска покриеност,
– Врвна класа на менаџмент на снабдувачки синџири и интегрирана логистика и продажна поддршка

Legrand е глобален специјалист за електрични и дигитални инфраструктури koj нуди производи со висока додадена вредност и решенија за комерцијални, станбени и индустриски згради. Секој ден Legrand работи напорно за да ги подобри електричните и дигиталните градежни инфраструктури и помага да се развијат поврзани градби низ целиот свет. Нејзината технолошка експертиза, нејзините водечки позиции, обемот на понудата, меѓународното присуство и моќта на нејзините брендови се комбинација која го прави Legrand глобален лидер. Со присуство во скоро 90 земји и работна сила од над 38.000 вработени, Legrand оствари вкупна продажба од близу 6,0 милијарди евра во 2018 година.

Болтон Групација произведува и продава широк спектар на висококвалитетни производи за широка потрошувачка. Денес, Групацијата поседува портфолио на престижни брендови, коишто вклучуваат над 50 прехрамбени линии, детергенти за одржување на домот, за лепила,производи за лична нега и убавина, дистрибуирани во супермаркетите и парфимериите. Повеќе од 5.600 вработени низ целиот свет се фокусирани на испорака на производи со висок квалитет кои ги задоволуваат постојано растечките потреби на денешните потрошувачи. Благодарение на посветеноста на нашите луѓе, 100 милиони домаќинства во 139 земји уживаат во квалитетните производи на Болтон Групацијата.

LEDVANCE е еден од светските лидери во општото осветлување како за професионалците во осветлувањето така и за крајните корисници, нудејќи широк спектар на LED светилки, напредни LED светилки, интелигентни и мрежни Smart Home и Smart Building решенија, како и традиционални извори на светлина. Произлегувајќи од бизнисот за општо осветлување на OSRAM, компанијата сега е во сопственост на кинескa компанија за осветлување МЛС копродукции ЛТД. (МЛС). Со канцеларии во повеќе од 50 земји и деловни активности во повеќе од 140 земји, LEDVANCE поседува извонреден глобален пристап до пазарот изграден врз доверливи, долгогодишни односи со клиентите и моќна дистрибутивна мрежа. Врз основа на нашето длабинско познавање на општиот пазар на осветлување, тренд-технологиите и променливите потреби,ние целосно ги поддржуваме специфичните и индивидуалните потреби на директните и индиректните клиенти. Во фискалната 2017 година, LEDVANCE оствари промет од околу 1,9 милијарди евра. Врз основа на договор со OSRAM, LEDVANCE ќе продолжи да го користи доверливиот OSRAM бренд (SYLVANIA за САД и Канада) за многу од неговите производи, вклучувајќи го целото нејзино LED портфолио како и традиционалните светилки. За својот асортиман на професионални LED светилки кои се продаваат преку електрична трговија на големо, LEDVANCE почна постепено да го претставува брендот LEDVANCE на ниво на производ.

Инспириран од брзорастечката електроенергетска индустрија и ветувачките резултати од сопствените експерименти на синот Џерард за да направат сигурни јаглеродни нишки, во 1891 година Фредерик Филипс го финансираше купувањето на скромна фабрика во Ајндховен. Во 1912 година, Филипс стана компанија со ограничена одговорност, со акции со кои јавно се тргува, котирани на Амстердамската берза. Во 1916 година, Филипс доби кралско признание на својата 25-годишнина. Две години подоцна ја претстави медицинската рендгенска цевка. Ова ја означи точката кога компанијата почна да ја диверзифицира својата палета на производи и систематски да ги заштитува своите иновации со патенти во области кои се протегаат од рентген зрачење до радио прием. Во овој период, трговски организации беа основани низ цела Европа и во земји како Кина, Австралија и Бразил. Во текот на годините од тогаш, продолживме да ги подобруваме животите на луѓето со постојан проток иновативни решенија.

Брендови


Халогените светилки OSRAM нудат убедливи перформанси за стандардни барања и во исто време се робусни и економични. Тие веќе успешно се користат во милиони нови автомобили од реномирани производители, без оглед дали се стандардна опрема или оригинални резервни делови.

NEOLUX е бренд на OSRAM. NEOLUX датира од 1923 година кога една шведска компанија ја отвори својата фабрика во Франција со името “La Lampe Néolux S.à.r.l.”. и до ден денес им нуди на клиентите портфолио на домашните лампи со оптимален сооднос цена-квалитет. OSRAM го вклучува брендот NEOLUX во своето портфолио како втор бренд во 1965 година.

Како лидер во категоријата батерии за широка потрошувачка, нашиот тим е страстен да донесе експертиза и супериорни решенија за нашите клиенти. Нашата крајна награда е да се стави насмевка на лицето на потрошувачот, бидејќи тие уживаат во нашите врвни производи. Истражувања на потрошувачите покажаа дека, при купување на батерија, корисниците ќе ги земат во предвид следниве критериуми (настрана од цената): перформанси,истекување и рок на траење. Истекувањето и расипувањето на батериите за време на складирањето се главни грижи на потрошувачите а токму во тие детали Panasonic нуди беспрекорен квалитет и издржливост.

Со растот на дигиталната технологија, нашиот секојдневен живот и постојано се развива, исто како нашиот однос кон нашето живеалиште. Според експертите до 2020 година, секој човек ќе има четири поврзани уреди во просек. Проширување на поврзани уреди, стареење на населението, заштеда на енергија или нови начини на работа од дома, сите овие фактори постепено се инкорпорираат во нашите ентериери. Како специјалист за паметни решенија за модерни домови, Legrand обезбедува одржлив одговор на овие очекувања, нудејќи низа безбедносни и енергетски ефикасни технолошки решенија. Производите исто така се прилагодуваат на вашите навики (едноставност) и вашето живеалиште (естетика) благодарение на експертите на Legrand.

Лепилото во жолта и црна туба сега е еден од најпознатите брендирани производи на нашето време. Повеќе од 100 години од неговото основање, UHU сега може да се осврне на корпоративната историја која е обележана со континуиран напредок во истражувањето како и во развојот и маркетингот. Развојот на иновативни производи и напредни технологии на лепење резултираше со комплетен асортиман на лепила за најширокиот спектар на материјали, кои што се лидери во однос на квалитетот и перформансите.

LEDVANCE брендот јa опишува етиката на нашата компанија. Ние сакаме да ја дефинираме улогата на светлината во дигиталната ера и во секојдневниот живот поврзан со луѓето. Нашето ветување се рефлектира во името на компанијата – нашата цел е да напредуваме во светлината. LEDVANCE може да се надградува врз основа на 100 години наследство како што цели напред во иднината, зајакнувајќи ја својата позиција како водечки производител на светилки. Силни брендови за успех на различни пазари Во САД и Канада, познатата и познатата марка SYLVANIA се користи во сите категории на производи а LEDVANCE исто така има право да го користи и брендот OSRAM. Во областите на SmartHome и LED светилки, сите производи за широка потрошувачка се продаваат под брендот OSRAM на краток рок, додека не заврши ребрендинг програмаta. За поддршка на овој бизнис, LEDVANCE може да го користи брендот OSRAM во следните неколку години како комплементарен бренд.

Високите брзини на пренос на податоци значително го намалуваат досадното време на чекање кога копирате големи мултимедијални датотеки на или од тврдиот диск на вашиот компјутер. Стилски и сигурени plug’n’play USB флеш / мемориски уреди од брендот Philips со коишто лесно ќе ги зачувате фотографиите, видеата, музиката и датотеките.